FREEDIVING

V dnešním světě plném shonu, stresu a starostí vyhledává stále víc lidí aktivní formu odpočinku v příjemném, čistém a klidném prostředí. Jednou z aktivit v přírodě, která splňuje po všech stránkách požadavky pro aktivní regeneraci člověka je i šnorchlování, nádechové potápění nebo chcete-li freediving. Jeho nespornou výhodou je také minimální materiální vybavení a závislost na potápěčských centrech. To jsou také důvody, proč se freediving těší po celém světě stále větší oblibě.

Mnoho lidí si myslí, že freediving je jenom pro vybranou skupinu „supermanů“ s objemem plic 8 a víc litrů … Ano, být v kondici a mít větší objem plic je určitá výhoda, ale není to nutný předpoklad k tomu abyste se potápěli do hloubky 20m anebo uplavali 75m na jeden nádech a užili si všechnu tu krásu ukrytou pod vodní hladinou. Dá se v podstatě říct, že je to sport pro všechny. Vše záleží na tom, co od potápění na nádech čekáte a kolik mu chcete věnovat času. Vaše možnosti jsou otevřené …

Freediving je úžasný a přirozený sport provozovaný v nádherném prostředí a svým charakterem skvěle zapadá do zdravého způsobu života, do filozofie „total fitness“.

zdroj: apneaman.cz

Freediving pro mnohé není jen sport, ale i způsob života. Ukazuje nám stav našeho organismu, posiluje schopnosti uvědomění sebe sama a posiluje naši psychickou rovnováhu. Přivádí nás blíže přírodě, uvědomujeme si svá omezení a přesto jsme více svobodní. A někteří se rozhodli nepotápět se jen pro prožitek, ale vyzkoušet své schopnosti na maximum - ti pak závodí.

STATICKÁ APNEA (STA)

Potápěč se snaží vydržet pod vodou na nádech po co nejdelší čas, přičemž může volně plovat na hladině, nebo být úplně ponořen (nejhlouběji však do 3 metrů).

DYNAMICKÁ APNEA (DYN, DNF)

Tato disciplína spočívá v uplavání co nejdelší vzdálenosti pod vodou na nádech. Zároveň se dělí na dvě kategorie - dynamická apnea s ploutvemi (DYN) a bez ploutví (DNF).

FREE IMMERSION (FIM)

Zde se snaží závodník o dosažení maximální hloubky bez pomoci jakéhokoliv propulsního vybavení (ploutve, sled apod.). Přitahování za sestupové lano je povoleno.

KONSTANTNÍ ZÁTĚŽ (CWT, CNF)

Potápěč sestupuje a vystupuje pouze za pomocí ploutví. Odhození zátěže, přitahovaní za lano, nebo jiná dopomoc nejsou povoleny. Dělí se na kategorie s ploutvemi (CWT) a bez ploutví (CNF).

VARIABILNÍ ZÁTĚŽ (VWT)

V této disciplíně se k sestupu používá závaží, ve formě jakéhosi výtahu (tzv.sled), který je zanechán v cílové hloubce. Potápěč vystupuje svépomocí za použití ploutví. Přitahování za lano je povoleno.

NO LIMITS (NLT)

Jak již název disciplíny napovídá, nejsou zde kladeny téměř žádné limity na techniku sestupu a výstupu. Obvyklá kombinace je použití sledu pro sestup a balónu naplněného vzduchem pro výstup.