STA 7:35


Poslední sobota v květnu patřila závodům v Lyonu, kam jsme vyjeli s Apneaman teamem obhajovat druhé místo v soutěži týmů. Ve složení stejném, jako vyrazíme na CMAS MS v italském Lignanu - Michal Šuranský, Kateřina Šuranská, Jindřiška Zajacová, Martin Zajac a já. Na mě padly disciplíny STA (statická apnea) a 16x50m.

S vědomím, že musím hlavně vylézt čistý a s bílou kartou, jsem šel na svůj ponor. Ujal se mě Martin Zajac, jako buddy. Příprava na finální ponor výborná - sedělo to a cítil jsem se dobře - čistá hlava. Frantíci jsou speciální v tom, že na závodech mají plný info servis i pro diváky, kteří jsou ochotní se zaujetím sledovat naše nehybné "mrtvoly" pět, šest, nebo i více minut. Servis spočívá v tom, že kromě přenášeného obrazu na velkoplošnou obrazovku je zde přítomný i speaker, který celou dobu komentuje co se právě děje a popřípadě o vás prozradit nějaké intimnosti, jako třeba, že jste přijeli z České republiky apod. Právě to se pod vodou docela rozléhá a celou dobu mi to hučelo do hlavy. V první chvíli jsem se tím nechal rozhodit a přemýšlel jsem o tom jak mě to štve, trval moment než se mi podařilo se přepnout, přijmout to a začalo mě to i uklidňovat ... a víte co? speaker si dal pauzu :-) ... asi na minutku. No a pak už klasika - druhá, třetí minuta - pocit, že "dejchání je pro sraby" a je to vysloveně příjemné - čtvrtá, pátá minuta první náznaky nepříjemných pocitů - spíš, že jsem trochu přefouklý a právě se to rozleželo - a šestá, sedmá minuta přicházejí kontrakce, ale vím, že v tomhle pocitu jsem schopný ještě 2 minuty minimálně vydržet, tak se soustředím nejdřív na to "mít jenom hlavu" - 6:30 ... cítím se dobře, počkáme co bude, 7:00 ... pořád to je dobrý a jde to, blíží se 7:30 ... připravuju se na to, že vylezu - mám za úkol vylézt čistý a frantík vedle mě může jít klidně k osmi, tak nemá cenu se s ním přetahovat a navíc můj závodní osobák už přetahuju o víc jak 30 vteřin, 7:35 ... jdu ven v klidu a kontrolovaně - pro mě trochu nezvyk ... tak jsem to dlouho nezažil. No a kromě mého závodního rekordu to je i CMAS národní rekord a první splněný cíl pro rok 2018, tj. jít přes 7:30 v závodě. Celkově pak druhé místo za frantíkem s časem 7:52.

16x50m jsem odpalaval svědomitě, ale protože jsem jel na pořadí, tak jsem to, hlavně ke konci moc nehnal a v čase 15:08 jsem bral páté místo. Zbytek výpravy také dělal co mohl a vytáhla se hlavně Jindřiška (16 let), když v 16x50m obsadila 2. místo a ve speed 100 dokonce první. Martin pak zaznamenal "první aut v historii freedivingu", když se po krásných 205 metrech vynořil v sousední dráze a na speedu obhájil druhé místo. Michal bral 4. a 6. místo na svých dynamikách a Káťa po prvním místu na statice "usnula" na DNF po otočených sto metrech. Přesto jsme nakonec skončili třetí a spokojení.

Druhý tým Apneamana taky zaválel a skončil kousek za námi na 5. místě. ... no a za rok zas ...